Czy Polacy lubią pić kawę?

Palarnia Kawy Dobrzany zadzwoń 576 501 701

Zachodniopomorskie

Większość Polaków nie wyobraża sobie poranka bez kawy. Nawet najbardziej zaspane osoby, niemal z zamkniętymi oczami, jak po sznurku dochodzą do kuchni, aby zaparzyć codzienną porcję życiodajnego napoju. Kawa dodaje energii, jest faktem porannego rytuału przygotowującego do trudów codziennego dnia. Że moglibyśmy obyć się bez kawy. Tylko… po co?

Palarnia Kawy Międzyzdroje

 

Krótka historia kawy w Polsce

Kiedy lata temu, bo pod koniec XVII wieku, kawa zagościła na Naszych stołach, była napojem ekskluzywnym. Można stwierdzić, że dosłownie wpadła „na salony”, bo raczyła się nią jedynie bogata elita kraju. Równocześnie część osób znajdowała ją za bardzo szkodliwą. Z okresem jednak kawa stała się częstsza i traciła swój elitarny charakter, na co spośród pewnością były wpływ pochodzące od XVIII wieku kawiarnie. Dalsze dzieje popularności kawy poruszały się łatwym do przewidzenia torem – dostęp do niej istniał jeszcze popularniejszy, dostępność gatunków wciąż poszerzana, i przez ostatnie spożycie kawy jeszcze popularniejsze. Zmiany z określonych powodów stanęły w czasie I Wojny Światowej, w międzywojniu znowu kawa znowu wróciłam do łask, żeby w sezonie drugiego światowego konfliktu bronić się produktem całkowicie deficytowym. Wielki come back nastąpił w latach PRLu, kiedy picie kawy na pewne weszło w styl prawie każdym Polakom. Bez niej nie mogły działać biura, pracownie, nawet pokoje nauczycielskie w szkołach. Najlepsze firmy były szmuglowane i oferowane spod lady lub brane w Pewexie, stanowiły jeszcze jedną spośród najbardziej lubianych form łapówek.

zamów kuriera Expres poczta

 

Kawa we nowoczesnej Polsce

W sezonach współczesnych Polacy nie muszą już zabiegać o kawę jak o niedostępny towar luksusowy. Oczywiście są gatunki kawy mniej lub dużo doceniane, a prawdziwi kawosze posiadają nie tylko nasze ulubione marki, ale jednocześnie techniki parzenia. Specjalistami w niniejszej branży są oczywiście bariści, dla których wykonywanie kawy toż nie tylko zawód, a często i sztuka jedyna w sobie. A we innej kuchni musimy radzić sobie sami, i wszystek spośród nas działa to kilka inaczej.

Palarnia Kawy Międzyzdroje

Jak parzą kawę Polacy?

W najjaśniejszym wydaniu parzenie kawy w polskiej kuchni polega na zalaniu jej wrzątkiem z czajnika. Niektórzy kupują kawy ziarniste, które następnie samodzielnie mielą, inni piszą na materiały najłatwiejsze do przygotowania – kawy parzone lub rozpuszczalne. Kawa sypana czy też rozpuszczalna jest używana tak samo, a następnie wzbogacana mało skomplikowanymi dodatkami w formy cukru i mleka. Co dużo wyrafinowane osoby zalewają kawę rozpuszczalną wodą gorącą, tylko nie wrzącą, niektóre podgrzewają mleko przed daniem do kawy, inne dodają cynamonu, wanilii czy kardamonu.

Palarnia Kawy Międzyzdroje

Większy stopień wprowadzenia w parzeniu kawy to kawiarki, czyli urządzenia, i właściwie garnuszki – aluminiowe lub stalowe – służące do pieczenia kawy metodą ciśnieniową. Kawę w kawiarce układa się na stałej kuchence, nie jest ostatnie danie elektryczne. Trzeba przyznać, że napój wykonany w kawiarce jest naprawdę wysoki w stylu.

Palarnia Kawy Międzyzdroje

Jednak wybór najłatwiejszym sposobem parzenia kawy, na jaki jeszcze częściej decydują się Polacy, jest zastosowanie ekspresu. Ekspresy do kawy istniały szybko zresztą rynkowe dodatkowo w sezonach PRL-u jednak trzeba przyznać, że od drugiej pory dużo się zmieniły – pod jakimś względem.

Palarnia Kawy Międzyzdroje

Kawa z ekspresu, niezależnie od jego charakteru, zawsze przewyższa jakością kawę parzoną na żywo wrzątkiem z czajnika. Z kolei w rozgrywce z kawiarką wygrywa prostotą obsługi, a jeszcze zdecydowanie większymi możliwościami, bo nawet najprostsze modele oferują mnogość opcji, przy czym nie odnoszą się one wyłącznie do wyboru między latte, espresso a cappuccino. W atrakcję wchodzi regulacja mocy kawy, temperatury parzenia, mielenie ziarnistej kawy i mnóstwo innych niuansów, na jakie warto zwrócić uwagę, dokonując zakupu. Obecnie cena ekspresów nie stanowi też wielkiego kosztu dla małego Polaka, natomiast inwestycja w ciekawy ekspres do kawy zda się w budowie codziennej satysfakcji z picia doskonałego napoju.

Palarnia Kawy Międzyzdroje

Zobacz również Czy Polacy lubią pić kawę?

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments